Quiz: Are you a grocery guru?

Paying close enough attention to your bill? Test your knowledge

  4

by

Online only.

  4

Related:

How to spend less and eat better

The right times to buy produce

How long your food really lasts

4 comments on “Quiz: Are you a grocery guru?

  1. Some of your questions are not worded correctly. Case in point, how much ” should” a pound of butter cost. In my world it “should” cost the lower of the two prices presented, and being a savvy shopper I will wait until it is on sale at that price before shelling out my money. As well, your measurements are in pounds and should at least be presented in both pounds and in kilos.

    Reply

  2. I agree with Lisa. Improper wording on the questionnaire, and should be in kg.

    Reply

  3. The quiz is terribly slow on a tablet. Loading pictures takes forever.
    I could not get past the 2-nd question. And i agree with the previous comment.

    Reply

  4. I do not know where you do your shopping but to what I pay there has been a rip off!! We have Sobeys and No-Frills to choose from. .I do shop with a list and the flier, the only way and stick to it, and work in our kitchen and have a good handle on our inventory. I do shop specials and buy 5 cans on special and replace when stock drops to 1 or 2. Buy butter on special, 2.99 or 3.49. a pound they keep in my fridge O. k. I also have a policy of never paying more than 25 cents a roll for the best toilet paper. Fortunately I have space to store my stock. Sale items keep just as well for a month or two as they do on the store shelf. It can and often is a saving of a dollar or three! I also agree with the other three comments.

    Reply

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *